This week's specials are LIVE for the Montpelier Farmers Market May 22 9am-1pm, On Farm in Lyndonville May 23 12pm-4pm or STOWE Farmers Market May 23 10:30-3pm

Extra Virgin Olive Oil from Umbria
Extra Virgin Olive Oil from Umbria

Extra Virgin Olive Oil from Umbria

Currently 23 in stock.
Regular price
$8.00
Regular price
Sale price
$8.00
Unit price
per 
Availability
Sold out
Tax included.

This fruity extra virgin olive oil comes from olives in the first stages of ripening, creating a full-bodied and decisive aromatic oil that is pleasantly spicy with a slight bitter after taste. This medium bodied oil with an emerald green hue pairs well with strong flavors. It is perfect on bruschettas, salads, red and other grilled meats, and legume soups. We love this olive oil for finishing, dipping, sauces, and dressing. It is the olive oil we use in our focaccia and always toss our pasta.

Located in Trevi, a small town in Umbria, Flaminio Fruttato’s olives grow in stony, well drained soil. Olives are hand-harvested, then pressed within 12 hours using cold extraction. Harvest typically starts at the beginning of November. The harvest takes place between mid-October and mid-December. These tins and bottle are a blend of the 2019 & 2020 harvest. This harvest was warm which brings a round balance with a spicy finish to this deliciously nutty olive oil. 

Olive Varietals: Moraiolo, Leccino, Frantoio

Try some of our favorite pairings!

  • Arugula & Basil Pesto
    Arugula & Basil Pesto
    Regular price
    $15.00
    Regular price
    Sale price
    $15.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Farm Basil & Cheese Curd Focaccia
    Farm Basil & Cheese Curd Focaccia
    Regular price
    $10.00
    Regular price
    Sale price
    $10.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Tonnarelli
    Tonnarelli
    Regular price
    $11.00
    Regular price
    Sale price
    $11.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out
  • Italian Pantry Pack
    Italian Pantry Pack
    Regular price
    $55.00
    Regular price
    Sale price
    $55.00
    Unit price
    per 
    Availability
    Sold out